Darmowa dostawa od 400,00 zł

Zapomniana tradycja - Wielkanocne strzelanie petardami

2021-03-30
Zapomniana tradycja - Wielkanocne strzelanie petardami

Zapewne niewiele osób wie o tym, że Niedziela Wielkanocna jest jednym z trzech dni w roku, w których można legalnie używać środków pirotechnicznych na terenach publicznych. Oczywiście tylko przez osoby dorosłe, z rozwagą i przy zachowaniu środków ostrożności.

Pozwolenie na używanie środków pirotechnicznych w Niedzielę Wielkanocną wiąże się z nieco już zapomnianą tradycją dotyczącą Mszy Świętej Rezurekcyjnej. W dawnych czasach ta Msza była odprawiana w Wielką Sobotę o północy. Kiedy w XVIII wieku nastały czasy stanisławowskie i niebezpiecznie było w nocy chodzić po ulicach, Rezurekcję przeniesiono na wczesny poranek pierwszego dnia Świąt, czyli na Niedzielę Wielkanocną.

Wielkanocne strzelanie

Właśnie wtedy pojawiło się Wielkanocne strzelanie, czyli zwyczaj odpalania petard w Niedzielę Wielkanocną. Oficjalnie Święta rozpoczyna uroczysta, niedzielna Msza Święta poranna połączona z procesją, czyli Rezurekcją. Głosi się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, w tradycji polskiej procesji towarzyszyły często wybuchy petard czy bicie w bębny. W Polsce przedrozbiorowej w Rezurekcji brało nieraz udział wojsko, oddając nawet armatnie strzały.

Poranne wystrzały symbolizowały zrzucanie głazów z grobu, Zmartwychwstanie Chrystusa oraz miały budzić świat do życia. Strzelanie wielkanocne i huki z tym związane to odgłos przesuwanych głazów w czasie Zmartwychwstania.

Odrodzony zwyczaj

Podczas zaborów tradycja strzelania Wielkanocnego została zabroniona, jednak po rozbiorach Polacy znów wrócili do tego zwyczaju, często ze zdwojoną siłą. Niestety zdarzały się i przypadki chuligańskie podczas całej Niedzieli. Należy jednak pamiętać, że wystrzały w Niedzielę Wielkanocną ściśle wiążą się z tradycją huków podczas porannej Mszy Świętej Rezurekcyjnej.

Po wojnach, w okresie Polski Ludowej tradycja ta była nadal podtrzymywana. Zwyczaj Wielkanocnych wybuchów w wielu miejscach Polski przetrwał do dziś, nie jest już jednak praktykowany na taką skalę jak dawniej.

Być może dlatego strzelanie Wielkanocne staje się już nieco zapomniane, a przecież poranne strzelanie petardami i huki miały głosząc Zmartwychwstanie Pańskie budzić świat do życia. Tymczasem wystrzały podczas Niedzieli Wielkanocnej i Mszy z procesją Rezurekcyjną w ostatnich latach ucichły.

Powrót do tradycji

Może jednak warto przypomnieć sobie o tej polskiej tradycji i wrócić do zwyczaju Wielkanocnego strzelania. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najdawniejsze i pierwsze Święto w Kościele Katolickim.

Dziś, kiedy wybuchy petard kojarzą się jedynie z Sylwestrem i Nowym Rokiem, wiele osób dziwi się temu, że dawniej były także bardzo częste podczas poranka w Niedzielę Wielkanocną. Ta polska tradycja wystrzałów Wielkanocnych jednoczyła kiedyś Polaków. Warto pomyśleć o powrocie do tej tradycji, oczywiście mówimy o wystrzałach z zachowaniem rozsądku i wszelkich środków ostrożności.

Zwyczaj głoszenia hukiem wystrzałów Zmartwychwstania Pańskiego i budzenia świata do życia to nieco zapomniana, ale wyjątkowa polska tradycja.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-03
Pełen profesjonalizm, szybkie zakupy, szybka wysyłka. Polecam zdecydowanie.
2024-07-02
Ok.
pixel