PROMOCJA -30% NA WYRZUTNIE MARKI GAOO
Darmowa dostawa od 400,00 zł

Stroboskopy - Najważniejsze informacje

2024-01-18
Stroboskopy - Najważniejsze informacje

Stroboskopy stanowią fascynujący obszar w dziedzinie technologii świetlnej, przyciągając uwagę zarówno pasjonatów pirotechniki, jak i inżynierów specjalizujących się w efektach wizualnych. Kompozycje chemiczne, znane jako kompozycje stroboskopowe, odgrywają kluczową rolę w procesie tworzenia tych efektów, odróżniając się od tradycyjnych oświetlaczy. Znaczącym elementem jest niższy poziom paliwa, który w połączeniu z katalizatorami spalania prowadzi do nieprzewidywalnych efektów podczas procesu spalania.

 

Składniki i funkcjonowanie stroboskopów:

Chociaż kompozycje stroboskopowe wykorzystują podobne składniki do tych używanych w kompozycjach oświetlających czy sygnalizacyjnych, kluczową różnicą jest znacznie niższy poziom paliwa, wspierany przez katalizatory spalania. Ta specyficzna mieszanka powoduje nieregularności w procesie spalania, co prowadzi do charakterystycznych efektów świetlnych.

Po zapłonie, stroboskopy przechodzą przez dynamiczny cykl, obejmujący fazy intensywnego świecenia oraz ciemnej fazy z tlącą reakcją. Co interesujące, czas trwania tego cyklu maleje wraz ze wzrostem bilansu tlenu, wpływając na nieregularność spalania.

 

Składy pirotechniczne stroboskopów w odniesieniu do kolorów:

Składniki (masa w procentach) Niebieski Zielony Żółty Srebrny Czerwony Magenta "Czarne stroboskopy"
azotan baru - 67 - 66 - - -
azotan strontu - - - - 66 5 -
azotan tetrametyloamonu 30 - - - - 28 40
stop magnezu/aluminium (100-200 mesh) - 21 26 26 22 - -
miedź (mesh 100) 15 - - - - 12 30
chlorek amonu - 7 - - - - -
chloran amonu 55 - 58 - - 55 30
siarczan sodu - - 8 - - - -
chlorki potasu - - - 8 7 - -
chlorki baru - 5 - - 5 - -
grafit - - 4 - - - -
Zakres częstotliwości (Hz) Nie znane 10 Nie znane 5 7 - -

 

Zastosowania stroboskopów w różnych dziedzinach:

Stroboskopy znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, choć ich nieregularne palenie sprawia, że uzyskanie stabilnej częstotliwości jest trudne. Mimo że kompozycje stroboskopowe nie zapewniają stabilnej częstotliwości, ich nieregularne palenie sprawia, że są wyjątkowe w świecie efektów pirotechnicznych. Przykładowe zastosowania stroboskopów:

  • W formie kompozycji stroboskopowych są wykorzystywane do sygnałów alarmowych, przyciągając uwagę w nagłych sytuacjach.
  • W dziedzinie wojskowej, stroboskopy pełnią rolę elektrooptycznych atrap, mających na celu zmylenie wroga i zakłócenie obserwacji.
  • Podczas pokazów pirotechnicznych jako dodatkowy element. 
  • Ciekawym zastosowaniem są także granaty ogłuszające wykorzystujące stroboskopy, które, oprócz efektu dźwiękowego, wprowadzają element wizualny.

 

Co to "Czarne Stroboskopy"?

Nietypowym wariantem są tzw. "czarne stroboskopy". Mimo emitowania niewielkiej ilości światła, ich specyficzną cechą jest spontaniczne uwalnianie gazu, co generuje efekt trzasku. Ten dodatkowy element sensoryczny czyni je wyjątkowymi wśród kompozycji stroboskopowych.

 

Gdzie kupować?

Stroboskopy to fascynujące kompozycje pirotechniczne, które dzięki swojemu charakterystycznemu działaniu znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Mimo trudności w uzyskaniu stałej częstotliwości, ich efekty świetlne wzbudzają zainteresowanie zarówno miłośników sztucznych ogni, jak i profesjonalistów dążących do praktycznych zastosowań. Kupując pirotechnikę trzeba też zwrócić uwagę na markę produkującą dany produkt, czy jest to zaufane źródło i czy posiada wszystkie wymagane testy i pozwolenia. Należy pamiętać też o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania ze stroboskopów oraz kupowaniu fajerwerków tylko w sprawdzonym sklepie z fajerwerkami

 

 

 

 

 

Źródło: Ernst-Christian Koch, "High Explosives, Propellants, Pyrotechnics", wydawca: De Gruyter, 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1641 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Zamówienie doszło idealnie na czas, wystrzał palił się świetnie, polecam
2024-09-02
Wszystko ok.
pixel