Skąd biorą się efekty pirotechniczne?
2020-10-15
Huk! Kolor! Wow – to mogą być tylko fajerwerki. Nie da się ich pomylić z czymkolwiek innych. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób można uzyskać te niesamowite i zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne? Powstawanie fajerwerków – kilka faktów Fajerwerki po raz pierwszy powstały w Chinach ponad 1000 lat temu! Proch strzelniczy powoduje eksplozję prochu, gdzie azotan potasu jest najważniejszym składnikiem prochu. To właśnie on odpowiada za to, że fajerwerki wystrzeliwują w niebo. Lont służy do zapalania prochu, który zapala się, aby eksplozja na niebie stała się faktem. Gdy fajerwerk znajdzie się w powietrzu, odpowiednio dobrana ilość prochu znajdującego się w jego wnętrzu powoduje jego eksplozję.
Kolor fajerwerków i sposób ich uzyskania:
Warto jeszcze wspomnieć o typach takich jak:
Kolorowe efekty pirotechniczne – jak to się dzieje?
Sekretem wielobarwnych i różnokolorowych fajerwerk są różne pierwiastki, będące częścią ich struktury. Poniżej mała ściągawka wyjaśniająca, skąd biorą się najpopularniejsze ich barwy (tak to czysta chemia!).Kolor fajerwerków i sposób ich uzyskania:
- niebieski: uzyskiwany jest za pomocą miedzi,
- zielony: można go stworzyć poprzez pierwiastek bar,
- złoty/żółty: obie barwy są wynikiem reakcji żelaza z węglem,
- indygo/chabrowy: takie efekty wizualne zapewnia cez,
- pomarańczowy: sole wapna przyczyniają się do uzyskania tej barwy,
- czerwony: efekt reakcji strontu z solami litu (stosowany np. w racach: https://hurtownia-fajerwerki.pl/pol_m_Fajerwerki_Flary-race-ognie-166.html)
- fioletowy: barwa tworzona dzięki połączeniu miedzi i strontu,
- biały: taki kolor uzyskiwany jest z pomocą magnezu bądź aluminium,
- srebrny: to tytan odpowiada za ten efekt kolorystyczny.
Typy wyrobów pirotechnicznych
Fajerwerki to nie tylko kolor, ale kształt, wielkość i inne efekty. Do tego dochodzi charakterystyczny zestaw dźwięków i błysku. To łącznie tworzy pokazy pirotechniczne i daje ogromne możliwości osobom, które odpowiadają za ich przygotowanie. Poniżej przegląd najpopularniejszych efektów pirotechnicznych wraz z ich krótką charakterystyką.Rzymskie ognie
Jednym z najpopularniejszych efektów mogą się pochwalić tak zwane „rzymskie ognie”. Ich urok polega na wyrzucaniu poszczególnych modułów pirotechnicznych, tworzących serię efektów wizualnych na wcześniej określonej wysokości. Nierzadką praktyką jest dopełnienie ich efektami dźwiękowymi.Kulki – strzelające/trzaskające
Strzelające to nic innego jak kulki, które po zderzeniu z twardą powierzchnią generują charakterystyczny huk. Oczywiście nie są tak spektakularne, jak rzymskie ognie – ale też popularne. Jeśli chodzi o trzaskające – to po prostu kulki, które emitują trzaskające iskry.Warto jeszcze wspomnieć o typach takich jak:
- rakiety wznoszą - efekty wizualne + efekty dźwiękowe,
- fontanny - iskry + płomienie,
- wyrzutnie rurowe - efekt wizualny na określonej wysokości + efekt dźwiękowy (opcjonalnie).