PROMOCJA -30% NA WYRZUTNIE MARKI GAOO
Darmowa dostawa od 400,00 zł

Prawidłowe korzystanie z wyrobów pirotechnicznych - czyli jak zachować bezpieczeństwo przy odpalaniu fajerwerków

2023-03-06
Prawidłowe korzystanie z wyrobów pirotechnicznych - czyli jak zachować bezpieczeństwo przy odpalaniu fajerwerków

Podstawowe zasady odpalania fajerwerków należy stosować dla zapewnienia bezpieczeństwa osoby odpalającej, widzów, okolicznych mieszkańców oraz zwierząt, także dzikich. Pokazy sztucznych ognie nie mogą stwarzać zagrożenia i zakłócać porządku publicznego. Dlatego bezwzględne oraz ścisłe stosowanie się do zalecanych środków oraz zasad bezpieczeństwa i instrukcji użytkowania, to podstawowe zasady odpalania fajerwerków. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co należy wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych i odpalaniu fajerwerków?


Bezpieczne odpalanie fajerwerków


Bezpieczne odpalanie fajerwerków zakłada ścisłe oraz bezwzględne zachowanie zaleceń producenta i instrukcji, zasad bezpieczeństwa oraz środków ostrożności. To łatwopalne materiały wybuchowe o wysokiej temperaturze spalania oraz polu rażenia. Należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Fajerwerki są podzielone na klasy bezpieczeństwa zgodnie z wymogami unijnymi. Klasy oznaczają zastosowanie, kto może je użytkować, poziom zagrożenia i wysokość generowanego hałasu.


Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Ogólne zasady bezpiecznego używania pirotechniki to:


Zakup wyrobów pirotechnicznych w sprawdzonym sklepie. Fajerwerki nie mogą być przeterminowane, muszą mieć oznaczenia CE, odpowiednie certyfikaty i atesty oraz instrukcję w języku polskim, z informacjami o sposobie odpalania oraz ostrzeżeniach dotyczących bezpiecznego użytkowania.


Należy sprawdzić, czy wyroby pirotechniczne są nienaruszone, a opakowanie nie ma żadnych uszkodzeń i jest suche. Muszą być też przechowywane w suchym i niedostępnym dla dzieci miejscu, z dala od źródeł ciepła. Uszkodzone lub zniekształcone nie nadają się do użytku.


Bezpieczne odpalanie fajerwerków można wykonać po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją. Jedną z ważniejszych rzeczy jest ich prawidłowe ustawienie, żeby nie zmieniły trajektorii lotu, stwarzając zagrożenie.


Nie należy nachylać się nad odpalanymi fajerwerkami i nie wolno trzymać ich w ręce po odpaleniu. Źródło ognia należy trzymać w wyciągniętej ręce. Po nieudanej próbie absolutnie nie odpalać materiałów pirotechnicznych drugi raz, a po 15 minutach zanurzyć je w wodzie.


Odpalanych fajerwerków nie wolno kierować w stronę ludzi, zwierząt, domów, drzew i różnych przedmiotów.


Stosując bezpieczne odpalanie wyrobów pirotechnicznych, należy zachować zalecaną w instrukcji odległość około 50 metrów od drzew i budynków. Od odpalającego minimum 10 metrów, z przestrzenią do szybkiego oddalenia się.


Nie odpala się fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach, z tarasów, balkonów i okien oraz w miejscach gdzie mogą stanowić zagrożenie pożarowe dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Powinny być odpalane na wolnej przestrzeni.


Pokazy pirotechniczne nie mogą być organizowane w pobliżu domostw jeśli byłyby zagrożone, gospodarstw rolnych, samochodów, drzew, lotnisk, linii energetycznych i zbiorników z substancjami łatwopalnymi.


Fajerwerki mogą odpalać wyłącznie osoby dorosłe i trzeźwe.


Zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków – jak użytkować poszczególne wyroby pirotechniczne


Petardy


Położyć petardę na płaskim podłożu, i natychmiast po odpaleniu końcówki lontu oddalić się na odległość przynajmniej 15 metrów.


Rakiety


Rakiet nie należy odpalać trzymając je w ręce. Powinny być odpalane ze specjalnych wyrzutni – rur, można włożyć je do stabilnej rurki, skąd rakieta swobodnie wzleci. Rakiet nie wolno odpalać w bliskości wysokich budynków i drzew, a po odpaleniu należy oddalić się na 25-40 metrów.


Rzymskie ognie


Rzymskich ogni oraz lontu nie można odpalać trzymając w ręce. Trzeba lontem ku górze mocować je pionowo i zabezpieczyć przed przewróceniem się. Można je zamocować do słupka, ale muszą ponad niego wystawać.


Fontanny i wulkany


Wulkany i fontanny umieszcza się na stabilnym, twardym i równym podłożu w pionie. Przez przewróceniem i zmianą kierunku lepiej je zabezpieczyć. Po odpaleniu oddalić się na 30 metrów.


Wyrzutnie wielostrzałowe


Na płaskim podłożu stabilnie umieszcza się wyrzutnie. Mniejsze ładunki dobrze jest zabezpieczyć, żeby kierowały się w górę. Należy odsłonić osłony lontu, odpalić końcówkę i od razu oddalić się na odległość 30 – 50 m, zależnie od wielkości ładunków. Kątowe wyrzutnie trzeba odpalać z tyłu lub z przodu, po bokach nie może być przeszkód. Zgodnie z instrukcją i strzałkami, ustawić ładunki względem widowni.


Zimne ognie


Choć iskierki zimnych ognie nie parzą, to pręt jest bardzo mocno rozgrzany, nawet tuż po zgaśnięciu. Najlepiej odłożyć je do pojemnika z wodą.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1633 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-08
Expresowa wysyłka.
2024-09-01
dziękuję za gratis pozdrawiam
pixel