Darmowa dostawa od 400,00 zł

Pirotechnika, to nie tylko rozrywka

2021-05-27
Pirotechnika, to nie tylko rozrywka

Fajerwerki niezmiennie kojarzą się z rozrywką i spektakularnymi pokazami sztucznych ogni w Sylwestra czy na innych imprezach. Zwolennicy zachwycają się kolorami i kształtami, przeciwnicy negują odgłosy huku i inne aspekty. Pokazy fajerwerków są jednak wciąż ważne dla społeczeństwa przy okazji dużych eventów. To jednak nie jedyna rola, jaką akcesoria pirotechniczne odgrywają.

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pirotechnika to nie tylko zabawa i przepiękne efekty wizualne. W dzisiejszych czasach zastosowanie pirotechniki ma o wiele większy zasięg niż by się mogło wydawać. Na pokazach fajerwerki w naturalny sposób przykuwają uwagę, okazuje się, że ten element może też służyć bezpieczeństwu.

Inne zastosowanie pirotechniki

Poprzez flary oraz race efekt przyciągania uwagi wykorzystuje się w ratownictwie, transporcie lotniczym czy morskim. Pirotechnika sygnalizacyjna to rozwiązanie powszechnie i od lat stosowane. Jest to najlepszy sposób na nakierowanie na konkretną powierzchnię, wskazanie niebezpieczeństwa czy wysłanie sygnału wzywania pomocy kiedy jest ciemno.

Rakiety sygnalizacyjne jako sposób wykorzystania pirotechniki najbardziej chyba kojarzą się z racami czy flarami używanymi na pasie startowym lotniska lub statku morskim. Większość ludzi raczej nie miała okazji widzieć tego osobiście. Jednak pewnie każdy zna ten widok z różnych filmów, gdzie okręty wzywają pomocy lub samolot ma problemy z lądowaniem. Tylko zwykle nie wiemy, że to także pirotechnika, tylko służąca bezpieczeństwu.

W żegludze paląca się na czerwono flara czy raca to sygnał wzywania pomocy dla statku zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. W ratownictwie służą do ostrzegania, oświetlenia lub zwrócenia uwagi na teren akcji. W transporcie lotniczym flary lub race sygnalizacyjne pozwalają na oświetlenie pasa startowego i nakierowanie samolotu. Także siły zbrojne używają ich do koordynacji działań, oświetlenia terenu, oślepienia przeciwnika czy jako sygnał do natarcia.

Pirotechnika sygnalizacyjna

Race i flary sygnalizacyjne to rodzaj pochodni odpalanej w ręku lub przy gruncie. Idealna metoda na ręczne zaznaczenie jakiegoś miejsca. Dostępne są też rakiety sygnalizacyjne, które mogą być wystrzeliwane w powietrze. Najpopularniejsze są czerwone race morskie. Wszystkie pełnią funkcje sygnalizacyjne, służą bezpieczeństwu, zwróceniu oraz przyciągnięciu uwagi. Race morskie przeważnie generują jeszcze intensywniejsze światło i dym niż flary. W praktyce częściej pełnią rolę oświetleniową, ale także związaną z bezpieczeństwem.

Warto więc zwrócić uwagę na to, że fajerwerki urzekające nas w Sylwestra to nie jedyne zastosowanie sztucznych ogni. Flary czy race wykorzystywane są wprawdzie także do innych pokazów sztucznych ogni czy na meczach, dobrze jednak pamiętać, że sztuczne ognie to nie tylko rozrywka. Pirotechnika sygnalizacyjna zastosowana w zupełnie innych okolicznościach pozwala bezpiecznie dotrzeć na miejsce i cel podróży, albo znaleźć pomoc, która aktualnie jest potrzebna.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Szybka dostawa ,towar zgodny . Urodziny się udało dzięki piro
2024-07-03
Obsługa godna polecenia!!!
pixel