Klasyfikacja wyrobów pirotechnicznych: Bezpieczeństwo, przeznaczenie i wpływ na środowisko
Pirotechnika od wieków fascynuje ludzi swoją spektakularnością i widowiskowymi efektami. Jednakże, w związku z potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia, konieczne jest dokładne klasyfikowanie i regulowanie produktów pirotechnicznych. Producentów zobowiązuje się do przestrzegania rygorystycznych norm i podziału na klasy, mających na celu zapewnienie bezpiecznego użytkowania oraz minimalizację ryzyka.
Klasyfikacja wyrobów pirotechnicznych
1. Wyroby pirotechniczne widowiskowe:
a) Klasa F1:
Wyroby tej klasy charakteryzują się bardzo niskim stopniem zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi oraz mienia. Są przeznaczone do użytku w budynkach lub na zamkniętych obszarach na zewnątrz budynków. Poziom hałasu jest nieistotny. Przykłady to np. zimne ognie, niektóre flary i race.
b) Klasa F2:
Wyroby klasy F2 cechuje niskie ryzyko dla ludzi i mienia, zatem mogą być używane na zamkniętych obszarach na zewnątrz budynków. Poziom hałasu jest niski. Przykładowo będą to takie fajerwerki jak wyrzutnia cichych fajerwerków SILENTY® czy stroboskopy.
c) Klasa F3:
Wyroby tej klasy są przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach na zewnątrz budynków. Charakteryzują się średnim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz niska emisją hałasu. Przykładami mogą być większe fajerwerki takie jak wyrzutnia fajerwerków, czy większe petardy.
d) Klasa F4:
Wyroby klasy F4 są najbardziej widowiskowe i spektakularne, ale również najbardziej niebezpieczne. Wymagają specjalistycznej obsługi i są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów. Mają wysoki poziom zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia, choć emitowany hałas jest nieszkodliwy. Przykładami mogą być profesjonalne pokazy pirotechniczne, wykorzystywane na dużych eventach, które mogą być stosowane jedynie przez profesjonalistów.
2. Wyroby pirotechniczne przeznaczone do użytku teatralnego:
a) Klasa T1:
Wyroby te charakteryzują się niskim ryzykiem dla ludzi i mienia podczas ich działania. Są przeznaczone do wykorzystania w teatrze lub podobnych przedsięwzięciach artystycznych.
b) Klasa T2:
Wyroby klasy T2 są przeznaczone wyłącznie dla osób posiadających specjalistyczną wiedzę. Są to zaawansowane narzędzia pirotechniczne, które wymagają precyzyjnej obsługi. Służą do wykorzystania w bardziej zaawansowanych przedstawieniach teatralnych.
3. Pozostałe wyroby pirotechniczne:
a) Klasa P1:
Wyroby tej klasy charakteryzują się niskim ryzykiem dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia. Są to produkty, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii, ale są stosunkowo bezpieczne w użyciu. Przykładem mogą być np. sygnały dymne, race morskie.
b) Klasa P2:
Wyroby klasy P2 są przeznaczone dla osób z wiedzą specjalistyczną, podobnie jak w przypadku klasy T2. Są to bardziej zaawansowane produkty, które mogą być używane w różnych celach, na przykład w branży filmowej czy w celach naukowych.