Darmowa dostawa od 400,00 zł

Kiedy można używać fajerwerków w Polsce?

2020-08-30
Kiedy można używać fajerwerków w Polsce?

Fajerwerki i petardy kojarzą nam się z zabawą weselną lub sylwestrowym szaleństwem. Istnieją jednak pewne regulacje prawne dotyczące ich sprzedawania i użytkowania, które mają za zadanie wyeliminować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Każdy kupujący powinien zostać pouczony o bezpiecznym ich stosowaniu.

Czy używanie fajerwerków jest zabronione?

Zgodnie z panującymi w Polsce przepisami prawa, produktów pirotechnicznych nie możemy używać w przestrzeni publicznej i w czasie trwania ciszy nocnej, z wyjątkiem dni: 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak, jak pokazuje rzeczywistość, od pewnego czasu fajerwerki stały się nieodłącznym elementem, uświetniającym różne uroczystości i wydarzenia, na przykład wesela, urodziny, festiwale filmowe, koncerty muzyczne i inne ważne zdarzenia kulturalne. Należy również pamiętać, że możemy wykorzystać sztuczne ognie podczas różnorodnych imprez, pod warunkiem, że nie odbywają się one w godzinach ciszy nocnej i mają miejsce na naszej prywatnej posesji lub na innym terenie, jeśli tylko jego właściciel wyraził zgodę na taki pokaz. To bardzo ważna wiadomość dla narzeczonych, którzy planując swój ślub, chcieliby uatrakcyjnić zabawę weselną właśnie poprzez spektakularne show z fajerwerkami w roli głównej.

W jakich przypadkach użycie fajerwerków będzie karane?

Regulacje prawne jasno wskazują, że zabronione jest i podlega karze grzywny, aresztu lub nawet ograniczenia wolności używanie sztucznych ogni w godzinach ciszy nocnej i w akcie chuligaństwa. Wybryki takie godzą bowiem w porządek publiczny, zakłócają spokój mieszkańców i wiążą się z ich oburzeniem. Inaczej sprawy się mają oczywiście w przypadku zabawy sylwestrowej 31 grudnia i 1 stycznia, a także wesel, jeśli właściciel posesji, na której odbywa się uroczystość, wyraził wcześniej zgodę na zorganizowanie pokazu fajerwerków. Takie widowiskowe show jest również w pełni dozwolone, gdy ma miejsce poza godzinami ciszy nocnej i przebiega na terenie naszego zamieszkania. Wówczas jest całkowicie uzasadnione i nie podlega prawnym konsekwencjom.

Jakie wymagania muszą spełnić sprzedawcy fajerwerków oraz organizatorzy pokazów pirotechnicznych?

Sprzedawcy materiałów pirotechnicznych, które stwarzają ryzyko dla zdrowia, mają obowiązek poinformowania kupujących na temat bezpiecznego użytkowania fajerwerków i przekazania im instrukcji postępowania w przypadku poparzenia oczu i skóry. Natomiast organizatorzy różnorodnych widowisk i pokazów sztucznych ogni są w pełni odpowiedzialni za bezpieczeństwo wszystkich oglądających uczestników. Wymaga się, aby mieli odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie, potwierdzone pozytywnie ukończonym egzaminem państwowym.

Muszą również:

  • przejść badania psychologiczne,
  • przejść badania lekarskie,
  • mieć skończone 21 lat,
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności,
  • odnawiać swoje uprawnienia raz na 5 lat.

Profesjonalne firmy, specjalizujące się w pokazach pirotechnicznych muszą mieć zgodę wojewody na organizowanie tego rodzaju widowisk, wykupić polisę ubezpieczeniową i posiadać zaświadczenia, potwierdzających kwalifikacje pracowników.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1779 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-04
Wszystko w jak najlepszym porządku, szybka dostawa i produkty super.
2024-12-02
Szybka realizacja zamówienia. Towar zgodny z opisem na stronie hurtowni.
pixel