Darmowa dostawa od 400,00 zł

Fajerwerki w kulturze USA

2021-04-16
Fajerwerki w kulturze USA

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to kraj w rzeczywistości składający się z różnych nacji. Tworzą go ludzie, których przodkowie lub oni sami, przybyli do USA jako wymarzonego i ekskluzywnego miejsca emigracji po lepsze życie. Być może dlatego Amerykanie są narodem bardzo dumnym ze swego kraju i zwykle pozytywnie nastawionym do wszystkiego. Państwowe uroczystości w USA to niemal święto narodowe, są celebrowane z największym szacunkiem i wyjątkowo odświętną oprawą.

Nieodzownym elementem uroczystości państwowych w USA jest pirotechnika. Od imprez miejskich i gminnych, przez stanowe obchody z różnych okazji, po celebracje Dnia Niepodległości 4 lipca czy zaprzysiężenia prezydentów. Imprezy rocznicowe, sportowe, otwarcie różnych miejsc czy obiektów, obchody wojskowe, z udziałem władz czy prywatne wydarzenia. Fajerwerki w kulturze USA to mocny element na imprezach niezależnie od okoliczności.

Amerykańskie święta

Amerykanie lubią świętować i spektakularnie celebrować różne okazje. Dlatego najczęściej na imprezach pojawiają się fajerwerki. Pokazy sztucznych ogni to element, bez którego trudno wyobrazić sobie duże imprezy w USA. Jest on na tyle mocno zakorzeniony w tym społeczeństwie, że pirotechnika pojawia się równie często na mniejszych wydarzeniach. Prywatne rocznice, urodziny, ukończenie szkoły, zaręczyny, wesela i wszystkie inne okazje na dużą i małą skalę w USA to zawsze okazja do skorzystania z fajerwerków.

Dlatego branża pirotechniczna w Ameryce ma co robić, a firmy organizujące pokazy fajerwerków  to niejednokrotnie prężnie działający rodzinny biznes, który od kilku pokoleń zajmuje się profesjonalną pirotechniką. W USA działa nawet Amerykańskie Zrzeszenie Pirotechników, co oznacza, jak popularna jest w tym kraju ta branża. Fajerwerki w kulturze USA mają silną pozycję popartą popularnością na uroczystościach państwowych, jak i prywatnych.

Co ciekawe, pomimo wielu ograniczeń w ostatnim czasie, według szacunków w 2020 roku sprzedaż fajerwerków w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 50 %. Choć Amerykanie robili w ten sposób zapasy, obrazuje to dobrze jaką popularnością cieszy się w USA pirotechnika.

Pirotechnika w Polsce

Zupełnie odwrotny trend można zaobserwować w Polsce, gdzie pirotechnikę stosuje się coraz rzadziej. Wprawdzie w naszym kraju impreza sylwestrowa, różne koncerty czy duże eventy nie mogły odbyć się bez pokazu fajerwerków. Coraz popularniejsze stawały się też pokazy sztucznych ogni na małych i prywatnych wydarzeniach jak wesele czy urodziny. Jednak Polsce wciąż daleko do roli, jaką fajerwerki odgrywają w kulturze USA.

W naszym kraju działa kilka stowarzyszeń i fundacji promujących pirotechnikę, ale świadomość w społeczeństwie się nie poprawia. Niemniej w Polsce nadal czynione są działania mające na celu promocję, poprawę i podtrzymanie dobrego wizerunku branży pirotechnicznej oraz edukację środowisk związanych z pirotechniką widowiskową. O tym, że pomimo mniejszego zainteresowania fajerwerkami w Polsce nasze firmy pirotechniczne działają na najwyższym poziomie, może świadczyć pewien fakt związany z zaprzysiężeniem Joe Bidena.

Zaprzysiężenie obecnego prezydenta

Zaprzysiężenie prezydenta to w USA chyba najważniejsze wydarzenie państwowe. Wybór głowy państwa w tym kraju to kluczowa kwestia. Coroczne świętowanie Dnia Niepodległości jest dla Amerykanów także ważne, jednak odbywające się rzadziej zaprzysiężenie to wydarzenia ogromnej wagi, szczególnie dla popierających zwycięzcę.

Zaprzysiężenie amerykańskiego prezydenta to uroczystość wymagająca ogromnych przygotowań pod bardzo wieloma względami. Fajerwerki w kulturze USA na inaugurację to ważny element całości.

Zaprzysiężenie Joe Bidena również wiązało się z przygotowaniem pokazu fajerwerków, jednak w przypadku takiej imprezy jest to wielki pokaz pirotechniczny na ogromną skalę. Uroczystość inauguracji prezydentury w USA wymaga precyzyjnego przygotowania pokazu i użycia dużej liczby środków pirotechnicznych, takich jak wyrzutnie fajerwerków.

Prace nad częścią pirotechniczną „Celebrating America”, czyli zaprzysiężeniem Joe Bidena zaczęły się niemal tydzień przed dniem inauguracji. Do rozświetlenia Waszyngtonu użyto aż 35 000 fajerwerków. Ładunki zostały rozmieszczone w 14 miejscach przy Pomniku Waszyngtona, co dało niespotykany efekt szerokości pokazu. Zjawiskowo wyglądał wysoki Pomnik otoczony i rozświetlony tysiącami różnych fajerwerków. Jeszcze bardziej spektakularnie wyglądały kolorowe sztuczne ognie na nocnym niebie na tle Białego Domu. Połączenie jasnych barw oraz różnych kolorów i kształtów przepięknie rozbłyskiwało nad budynkiem.

Nad tym gigantycznym pokazem sztucznych ogni pracował 25 osobowy zespół z firmy Garden State Fireworks. Jest to prężnie działająca w USA rodzinna forma, gdzie od 1890 roku już piąte pokolenie zajmuje się pirotechniką.

Tym bardziej o tym, że w Polsce pirotechnika i umiejętności specjalistów są niedoceniane niech świadczy fakt, że ten pokaz fajerwerków amerykańska firma przygotowała wspólnie z kilkoma polskimi firmami z branży pirotechnicznej.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1533 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-02
Towar zgodny z moimi oczekiwaniem Polecam
2024-05-27
Produkt spełnił moje oczekiwania, (zimne ognie), szybka wysyłka
pixel