Darmowa dostawa od 400,00 zł

Diwali - święto światła obchodzone w Indiach

2023-02-13
Diwali - święto światła obchodzone w Indiach

Większość państw i narodów obchodzi corocznie różne święta, związane z historią, kulturą czy tradycją. Wielu takim wydarzeniom i imprezom towarzyszą fajerwerki oraz pokazy pirotechniczne. Nie inaczej jest w przypadku hinduskiego święta świateł Diwali. Symbolizuje duchowe zwycięstwo światła nad ciemnością czyli dobra nad złem, i dla Hindusów ma wymiar religijny. Jego obchody są upamiętnieniem bohatera Hindusów księcia Rama i pokonania przez niego okrutnego demona Rawanę, oraz triumfalnego powrotu w świetle lampionów do miasta Ajodhji. Diwali jest świętem ruchomym i przypada na półmetku jesieni, pod koniec października lub na początku listopada.


Diwali jest to najważniejsze tradycyjne święto, a także największe wydarzenie w Indiach, obchodzone z dużym rozmachem. Obchodzone jest corocznie przez kilka dni, radośnie i kolorowo. Odbywają się liczne imprezy kulturalne, a oprawą święta są dekoracje kwiatowe i fajerwerki. Hindusi dekorują domy kolorowymi światełkami, a w zaciszu domu zapalane są gliniane lampy oliwne. Ilość lamp sprawia, że Diwali nazywane jest Festiwalem świateł.


Święto światła Diwali jest okazją do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół oraz obdarowywania ich upominkami. Składane są wizyty najbliższym w całym kraju, związane z wręczaniem prezentów, głównie słodyczy.


Hinduskie święto świateł Diwali


Pierwszy z pięciu dniu obchodów święta świateł Diwali jest dniem przygotowań i sprzątania w domach. Drugiego dznia w domach pojawiają się lampki, przygotowywane są świąteczne potrawy i słodycze.


Najważniejszym dniem obchodów święta światła Diwali jest trzeci, tak zwany Lakshmi Puja. Jest to dzień poświęcony Lakszmi, według hinduskich wierzeń bogini szczęścia i dobrobytu. Rodziny i przyjaciele spotykają się wtedy i puszczają w niebo lampiony. Odpalane są po zmroku także długie zimne ognie i fajerwerki. Najpopularniejsze są petardy, fontanny i rakiety. Jako ciekawostkę można dodać, że w Indiach przy sprzedaży fajerwerków obowiązują większe restrykcje niż w innych państwach. Dlatego przywiązuje się dużą wagę do bezpiecznego odpalania fajerwerków.


Czwarty dzień Diwali to głównie spotkania z rodziną i przyjaciółmi w domach. Najbliżsi obdarowują się upominkami i wspólnie delektują się przygotowanymi potrawami. Piąty dzień to czas miłości braterskiej, gdzie siostry szykują świąteczny obiad dla braci, którzy wręczają im w zamian prezenty.

Polecane

ZESTAW 100 szt - WESELNE DŁUGIE ZIMNE OGNIE 70 cm Okazja

ZESTAW 100 szt - WESELNE DŁUGIE ZIMNE OGNIE 70 cm

140,14 zł brutto/1zestaw1540 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 75,26 zł/1zestaw+10% Cena regularna: 166,00 zł brutto/1zestaw-50%
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1513 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Polecam :)
2024-05-05
Polecam, szybka dostawa i dobrze wykonana ścianka
pixel