Darmowa dostawa od 400,00 zł

Czy pokazy fajerwerków to tylko atrakcja Sylwestrowa?

2023-03-20
Czy pokazy fajerwerków to tylko atrakcja Sylwestrowa?

Pokazy fajerwerków kojarzą się przede wszystkim z atrakcją na Sylwestra i powitaniem Nowego Roku. Są wystrzałowym sposobem i efektowną oprawą wejścia w kolejny rok. Choć wzbudzają wiele kontrowersji związanych z hałasem i szkodliwością dla zwierząt, to u wielu osób wciąż wzbudzają wiele emocji i każdorazowo zachwycają. Ferie kolorów oraz kształtów na niebie wyglądają spektakularnie i zawsze podnoszą prestiż wydarzeń.


Nie dziwi więc, że pokazy fajerwerków często pojawiają się przy wielu różnych okazjach na całym świecie. Nieraz jest to wielowiekowa tradycja, szczególnie związana ze świętami narodowymi i uroczystościami państwowymi. Pokazy pirotechniczne zresztą coraz częściej pojawiają się nie tylko w takich okolicznościach. Są atrakcją na imprezach miejskich, eventach firmowych, a także na różnych rodzinnych przyjęciach oraz imprezach na całym świecie.


Warto przy tym dodać, że nie każdy wie, że w Polsce odpalać fajerwerki można nie tylko w Sylwestra i Nowy Rok. Pirotechnikę można stosować od 18 roku życia przez cały rok, ale z pewnymi zastrzeżeniami.


Czy można odpalać fajerwerki poza Sylwestrem


Organizować pokazy pirotechniczne i odpalać fajerwerki można przez cały rok, ale nie w miejscach publicznych. Wolno to robić na swoim prywatnym terenie lub za zgodą właściciela, poza godzinami 22, a 6 rano. Trzeba przy tym zapewnić bezpieczeństwo sobie, widzom i pobliskim mieszkańcom, oraz nie zakłócać porządku publicznego.


Co istotne, profesjonalne firmy pirotechniczne mogą legalnie organizować odpowiednio przygotowane pokazy fajerwerków na terenach prywatnych i miejskich.


Pokazy fajerwerków poza Sylwestrem w Polsce


Tradycję organizowania pokazów fajerwerków w Polsce jako nieodzownego elementu wielu imprez zapoczątkowała polska szlachta. Dziś w Polsce tradycją są pokazy fajerwerków podczas państwowych obchodów Święta Niepodległości, upamiętniającego odzyskanie niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Obchody obejmują parady, koncerty, wykłady, marsze i biegi. W dużych miastach, tradycyjnie na zakończenie świętowania 11 listopada, organizowane są pokazy fajerwerków, jako efektowne zwieńczenie imprezy.


Festiwal Ognia i Wody w Nysie, największy w regionie i jeden z największych w kraju, w 2022 roku świętował 10 edycję. To spotkanie dwóch żywiołów nad Jeziorem Nyskim. Jubileuszowa edycja zamiast konkursów, zaoferowała ogromne, 35-minutowe widowisko łączące pokaz fajerwerków z laserami, stroboskopami i wyrzutniami ognia.


Poza tym, w Polsce odbywają się też inne festiwale z wykorzystaniem pokazów, takie jak:

  • Festiwal Wiatru w Ustce Stary Lech Fire Festiwal - jeden z najstarszych i najbardziej popularnych festiwali pirotechnicznych,
  • Festiwal Sztuk Pirotechnicznych: Ełk - jeden z największych festiwali pirotechnicznych w Polsce.
  • Festiwal Pirotechniczny PyroSilesia na Lotnisku Muchowiec w Katowicach.
  • Wianki w Krakowie –widowisko.
  • Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne Pyromagic w Szczecinie.

Oprócz Sylwestra, obchodów państwowych i różnych festiwali gdzie pojawiają się pokazy sztucznych ogni, stały się też częstą oraz popularną atrakcją na różnych imprezach miejskich i plenerowych przy różnych okazjach. Również firmy wykorzystują pokazy pirotechniczne jako atrakcja na eventach firmowych. Także różne prywatne przyjęcia i imprezy często uświetnione są pokazem sztucznych ogni. Jest to coraz częściej atrakcja dla gości choćby na weselach.


Fajerwerki poza Sylwestrem na świecie


Tradycją jest, że wiele stolic światowych, ale i mniejszych miast zawsze wita kolejny Nowy Rok pokazami sztucznych ogni. Gdzie oprócz Sylwestra można obejrzeć pokazy?


Na całym świecie, zwykle corocznie, organizowane są różne konkursy i festiwale fajerwerków, także międzynarodowe. Wiele z nich ma ugruntowaną renomę i każdego roku gromadzi najlepszych artystów pirotechniki oraz najbardziej znane firmy, a także widzów i fanów pirotechniki z całego świata. Niektóre z festiwali fajerwerków trwają kilka dni czy tygodni lub nawet kilka miesięcy. Największy i najbardziej prestiżowy festiwal na świecie to Międzynarodowy Konkurs Fajerwerków w Montrealu w Kanadzie. To organizowana od 1985 roku kluczowa atrakcja letnia w tym mieście.


Oprócz konkursów i festiwali, pokazy fajerwerków obecnie na całym świecie wykorzystywane są jako jedna z głównych atrakcji w czasie najważniejszych i największych wydarzeń. Wiele państw organizuje je nawet kilka razy w ciągu roku.


Pirotechnika w największych krajach


Pokazy sztucznych ogni są bardzo mocno zakorzenione w kulturze USA, gdzie różne okazje celebruje świętuje i celebruje się spektakularnie. Pokazy pirotechniczne są tradycją podczas zaprzysiężenia prezydenta i są symbolem obchodów Dnia Niepodległości. Fajerwerki 4 lipca zapoczątkował Prezydent John Adams, naznaczając obchody „bronią, ogniskami i iluminacjami”. Poza tym fajerwerki pojawiają się w USA od imprez miejskich, po stanowe obchody. Imprezy rocznicowe, sportowe, otwarcie różnych miejsc czy obiektów, obchody wojskowe, z udziałem władz czy prywatne wydarzenia, w USA trudno sobie je wyobrazić bez pirotechniki.


Pirotechnika w Niemczech towarzyszy wielu wydarzeniom już od wczesnego baroku. Oprócz innych okazji, pirotechnika pośród innych atrakcji pojawia się corocznie na imprezie Sommer Nachts Traum w Parku Olimpijskim w Monachium. Największy w Niemczech pokaz sztucznych ogni jest zawsze głównym punktem programu legendarnej imprezy plenerowej związanej z rocznicami istnienia Olympiapark w Monachium.


We Francji hucznie obchodzony jest Dzień zdobycia Bastylii, jako ważne wydarzenie w historii narodu. Oprócz licznych defilad, koncertów i wielu innych atrakcji, punktem kulminacyjnym Dnia Bastylii jest co roku widowiskowy, 30-minutowy pokaz fajerwerków prze Wieży Eiffla.


Znane na świecie hiszpańskie Święto Ognia Fiesta de Las Fallas de Valencia to festiwal organizowany od 15 do 19 marca na pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Już od 1 do 19 marca na Plaza del Ayuntamiento co dzień o 14tej ma miejsce La Mascleta, czyli 5minutowy pokaz petard. Samo Fallas de Valencia zaczyna się w nocy plantà de fallas z 15 na 16 marca, gdzie po północy odbywa się pokaz fajerwerków.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1672 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Wszystko ok, Dzięki!
2024-10-06
Szybko sprawnie i w 100% zgodnie z opisem
pixel